Felnőni éppen elég nehéz anélkül is, hogy a gyermekek megkérdőjeleznék a nemi identitásukat– véli Leonard Sax amerikai gyermekorvos és pszichológus, több nagy sikerű kötet szerzője.
2022. március 02. 19:54
p
2
0
0
Mentés
Sándor Lénárd interjúja a Mandiner hetilapban.
Pszichológus és gyakorló gyermekorvos, emellett négy olyan könyv szerzője, amely a nemek szerepét, valamint a gyermeknevelés és a családvédelem kérdéseit tárgyalja. Milyen segítséget jelentett az egészségügyben eltöltött gyakorlata a megalapozott következtetések levonásában?
Háziorvosként közvetlenül megtapasztalom azokat a problémákat, amelyekkel a családok szembesülnek. Számos olyan családot láttam, amelyben a leánygyermek szorong és depressziós, de jól teljesít az iskolában, a bátyja pedig kifejezetten rossz tanulónak számít, és az idejét videójátékokra pazarolja a szobájában. Bár utóbbi elégedett, közel sem használja ki a benne rejlő lehetőségeket. Ez az általános trend. Ennek a fordítottja, vagyis olyan család, ahol a fiú kitűnően teljesít az iskolában, a nővére pedig szórakozottsága miatt lemarad, rendkívül ritka. E tapasztalat fényében tettem fel azt a kérdést, hogyan fordulhat mindez elő.
Leonard Sax Fotó: Mandiner-archív
Már az első, Why Gender Matters (a nemek jelentősége) című könyvében rámutatott azokra a veleszületett különbségekre, amelyek a nemek között fennállnak. Mire helyezte a hangsúlyt a vizsgálatában, és milyen főbb következtetéseket fogalmazott meg?
Nem mondanám, hogy egyetlen kérdésre összpontosítottam. Azt próbáltam megérteni, hogy a gyakorlatomban miért lehet látni ekkora különbségeket a lányok és fiúk teljesítménye és eredményei között. Az 1980-as években a Pennsylvaniai Egyetemen pszichológiából doktoráltam, ott tanultam azokról a veleszületett tulajdonságokról, amelyek miatt a nők és a férfiak eltérően látnak, hallanak, érzékelnek, valamint agyfejlődésük pályája is eltér. Azóta persze sok kutatást tettek közzé ezen a területen. A kötet elkészítésének egyik fő célja az volt, hogy ezek a kutatások a szélesebb közönséggel is megoszthatók legyenek.
Számos szakértő rámutatott arra, hogy az iskolákat és egyetemeket egyre inkább eluraló progresszív szemlélet veszélyezteti a fiatalok értelmi fejlődését és személyi integritását, valamint a szülők gyermekeik felneveléséhez fűződő jogát. Milyen veszélyeket lát e tekintetben?
A progresszív ideológia térnyerésével kapcsolatban a legégetőbb aggályom a nemi identitás megkérdőjelezése. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia olyan hivatalos irányelveket adott ki, miszerint ha egy ötéves fiú azt állítja magáról, hogy lány, akkor meg kell változtatni a nevét mondjuk Emilyre, és női ruhát kell ráadni. A testület szerint bármi más szemellenzős magatartás lenne. Ez az iránymutatás azonban nem bizonyítékokon alapul, sőt valójában ellentmond a fellelhető bizonyítékoknak, amint azt röviddel az iránymutatások kiadása után megjelent írásomban összegeztem. Az efféle útmutatások rendkívül károsak. Felnőni éppen elég nehéz anélkül is, hogy a gyermekek megkérdőjeleznék a nemi identitásukat, és már az általános iskolától problematizálnák.
Amivel a szülők és a családok jelenleg szembesülnek, elsősorban erkölcsi válság”
A politikus szerint, ha elfogadnák az ukrán javaslatot, az az átlagos magyar háztartás fűtési költségét a négyszeresére, a világítás költségét pedig a kétszeresére emelné.
Eddig az autókról szakértett, most méretes álhírbe szaladt bele Vályi István, aki nemrég a külföldről pénzelt Partizánban panaszkodott a világra. Öt napja hivatalosan is megcáfolták, amit most hazudik.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az ellenzék támogatja Brüsszelt, amely Ukrajna felfegyverzésére kötelezné az európai országokat, így hazánkat is, de ezt a kormány nem hagyja.
Jönnek az emelt kedvezmények, és életbe lépnek az édesanyákra vonatkozó újabb személyijövedelemadó-mentességek is. Emellett a kormány már most számol a jövő évi nyugdíjemeléssel, és nyugdíjprémium folyósítását is betervezi. Átnéztük, mit tartogat a 2026-os költségvetés.